EDİRNE KAKAVA (HIDIRELLEZ) ŞENLİKLERİ TURU 5 Mayıs Günübirlik

 

 

GÜNÜBİRLİK EDİRNE KAKAVA (HIDIRELLEZ) ŞENLİKLERİ TURU

05 MAYIS CUMARTESİ SABAH HAREKET

Günübirlik

 

   

 

          Türk dünyasında önemli günlerden sayılan Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancından kaynaklanmaktadır Hıdrellez. Hıdrellezin, Romanlardaki yansıması Kakava, Romanlar için bir yıl boyunca sabırsızlıkla beklenen ve büyük hazırlıklar yapılarak kutlanan en önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor.

          Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 5 Mayıs tarihinde Kırkpınar Güreşleri'nin de düzenlendiği Sarayiçi'nde gerçekleşmektedir.

          Şenlikler baharı karşılamaya yönelik özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ile 5 Mayıs’ta, Sarayiçi'nde yapılır. 

          Etkinliklere Türkiye'deki tüm roman derneklerinin temsilcilerinin yanı sıra, yerel ve yabancı fotoğraf sanatçıları ve son yıl ki rakamlara göre yaklaşık 10 bine yakın izleyici katılmaktadır. Kakava Şenlikleri dünya-ulusal basın tarafından da yakından takip edilmektedir.

 
TUR PROGRAMI

Değerli misafirlerimiz, 06.00'da Kadıköy Evlendirme Dairesi, 06.15 Mecidiyeköy Migros Önü, 07.00 İncirli Ömür Tesisleri önünden katılacak konuklarımız ile Sumertur otobüs içi ikramları eşliğinde Camileri, Çarşıları, Köprüleri, Tarihi Evleriyle Kültürel Mirasın en yoğun hissedildiği sınır kenti Edirne’ye hareket ediyoruz. Edirne şehir merkezinde; Kapısıyla ünlü Üç Şerefeli Camii, yazılarıyla ünlü Eski Camii (Ulu Camii) ve Mimar Sinan 'ın Ustalık Eserimdir dediği Selimiye Camii ve Arasta Çarsısı gezilerinden sonra, Edirne’nin ünlü Deva-i Misk Tatlısı, Badem Ezmesi, Edirne Peyniri, Edirne 'nin eski bir geleneği Aynalı Gelin Süpürgesi, Yöresel Meyve Sabunları alma fırsatı için serbest zaman ve alış veriş molası veriyoruz. Şehir turumuzun ardından, Tarihi Meriç Köprüsü, Lozan Anıtı, Tren İstasyonu'nu geziyoruz. Ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası, Saray içi, Adalet Kasrı, Fatih ve Saray Köprüleri, Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan'ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne Saray kalıntılarında ve Babüssade, Saray Mutfakları, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı ve Hamamı, Balkan Şehitliği gezilerimiz sonrası, Kırkpınar Meydanı Sarayiçinde, baharın gelişinin müjdecisi KAKAVA ATEŞİ’nin yakılması ile başlayan, Edirne KAKAVA ŞENLİKLERİ ne katılıyoruz.Romanların baharın gelişini müzik, dans eşliğinde karşıladığı, Kakava Şenlikleri için serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte aracımızda buluşup, İstanbul’ a hareket ediyoruz. Siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak bir sonraki Sumertur organizasyonumuzda buluşmak üzere veda ediyoruz

                                ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

*   Lüks Otobüsler İle Ulaşım

*   Çevre Gezileri

*   Sumertur Otobüs İçi İkramları                                                     

*   Sumertur Güvencesi

*   Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı

*   Öğle Yemeğinde Ciğer veya Köfte Menüsü

*   Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

*  Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri

                               ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*  Tüm Özel Harcamalar 

*  Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

 

ÖNEMLİ: Bu Turumuzda Çocuk İndirimi Uygulanmaz. Tam Ücret Alınır. 00 - 1,99 Yaş Çocuklardan Ücret Alınmaz ve Koltuk Verilmez.

 

TUR PROGRAMLARIMIZ 6502 NOLU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR